Головна Пошук

Прополіс

Прополіс

Назва «прополіс» з'явилася в античні часи і з латинської перекладається як «перед містом», тобто цей продукт порівнювали зі сторожою, яка стояла перед містами, охороняючи їх. Адже, захищаючись від бактерій, бджоли «штукатурять» прополісом вулик, а також комірки стільників, «ремонтують» за допомогою цього клею своє житло, «бальзамують» ним шкідників, що потрапляють до вулика, запобігаючи їх розкладанню. Прополіс забезпечує водонепроникність вулика, його чистоту і навіть стерильність.

Бджоли збирають смоли з бруньок берези, тополі, осики, каштана, дуба, в'яза, верби та інших рослин, а принісши їх до вулика, додають віск, пилок, пергу та інші речовини й отримують прополіс.

Залежно від складу прополіс має різне забарвлення: червонясте, сіре, коричневе, буре, майже чорне, зеленкувате.

Прополіс — унікальний цілющий продукт. Сила прополісу дивовижна. Це природний антибіотик, що сильніший за всі синтетичні антибіотики, до яких бактерії швидко звикають.

Маючи в своєму складі понад 50 мікроелементів, прополіс позитивно впливає на організм людини:

  • виявляє протимікробну, протигрибкову, противірусну, протизапальну, ранозагоювальну, знеболювальну активність;
  • знешкоджує понад 100 видів бактерій, вірусів, зокрема збудників туберкульозу, дифтерії, сифілісу, грипу тощо;
  • ефективний при запаленнях вуха, горла, носа, слизової оболонки рота, при захворюваннях зубів і ясен, органів слуху, хворобах шкіри, захворюваннях печінки, нирок, сечового міхура, органів дихання і травлення, хронічних захворюваннях передміхурової залози, ерозіях шийки матки, запаленнях жіночих статевих органів, геморої, зниженні імунітету, вегетативно-судинній дистонії, нервово-психічних розладах, невритах, невралгіях, ревматизмі, радикуліті, ушкодженнях хребта, тромбозі.
  • Гоїть опіки, рани, виразки після променевої терапії, виразки шлунка і 12-палої кишки.

Розчин прополісу (0,25 %) є сильним знеболювальним засобом, що перевершує новокаїн, тому деякі стоматологи сьогодні мають прополіс у своєму арсеналі, обробляючи ним ясна після вимушеного їх травмування.

Прополіс — біостимулятор, ліквідує втому, підвищує працездатність. Застосовують його у вигляді спиртової настоянки, водної витяжки або мазі на основі олії чи вершкового масла, а також для інгаляцій при захворюваннях дихальних шляхів.

Цінні поради та рецепти

1. Інгаляції: 60 г прополісу і 40 г воску кладуть в алюмінієве горнятко місткістю 300-400 мл, яке ставлять у металевий посуд на водяну баню; вдихають по 10-15 хв зранку і ввечері.

2. Спиртову настоянку приймають по 15-20 крапель з водою або кип'яченим молоком тричі на день за 1-1,5 год перед їжею.

3. Прополісне масло вживають: дорослі — 1 чайна ложка, діти — 1/2-1/3 чайної ложки з теплим молоком за 1-1,5 год перед або після їжі.

4. Як приготувати прополісне масло. До 100 г вершкового масла, розтопленого в емальованому посуді та охолодженого до +70ºС, додають 15 г подрібненого прополісу і ретельно розмішують протягом 15 хв, періодично підігріваючи на малому вогні (не доводячи до кипіння). Готові ліки фільтрують через 3-4 шари марлі у скляний посуд і зберігають у темному прохолодному місці.

5. Найпростіший рецепт при ангіні, грипі, нежиті — шматочок прополісу завбільшки з горошину тримати в роті до цілковитого розчинення. Прополіс не можна ковтати, бо може утворитися виразка на слизовій оболонці шлунка.