Головна Пошук

Як обрати мед

Як обрати мед

Дехто, побачивши закристалізований мед, думає, що він зацукрився, бо до нього підмішаний цукор. Тож віддає перевагу рідкому — і помиляється. Кристалізація — природний процес, який не впливає на якість меду. Швидкість кристалізації залежить від сорту меду і температури у приміщенні, де він зберігається. Кристалізований мед завжди світліший за рідкий.

Колір меду залежить від того, з яких рослин зібраний нектар, від швидкості збору нектару. Більшість медів має світле забарвлення, за винятком гречаного (темно–бурий), вересового (від темно–червоного до майже чорного).

Натуральний квітковий мед приємний на смак, несильно подразнює слизову оболонку рота і горла.

Важлива ознака доброї якості меду — певна його вага: 1 літр свіжого меду важить близько 1,45 кг.

Види меду

Весняний (травневий) мед у народі вважається найціннішим, бо у травні цвіте найбільше рослин. Вживають його для лікування дихальних шляхів, різних запалень.

Мед з липового цвіту належить до найкращих сортів. Корисний при застудах, ангінах, нежиті, бронхітах, а також при гнійних ранах та опіках.

Гречаний мед належить до високоякісних медів, має особливі лікувальні властивості, порівняно зі світлими медами містить більше білків і заліза. Допомагає при недокрів'ї, корисний для серця і судин.

Акацієвий мед — один з найкращих. Зміцнює організм. Цей мед дуже довго не кристалізується, бо містить багато фруктози.

Мед з різнотрав'я має високу харчову і лікувальну цінність, бо зібраний з м'яти, материнки, чебрецю, шавлії, волошки та інших лікарських рослин.

Переважно мед, який продається в магазинах, під час фасування нагрівають. Потрібно пам'ятати, що мед, нагрітий до температури понад 37ºС, втрачає свою цілющу силу. Саме тому для лікування не слід його класти у гарячий чай чи додавати до гарячих страв.

Цінні поради

  • Справжній якісний мед майже вдвічі солодший за цукор, а мед від бджіл, яких годували цукровим сиропом, менш солодкий за справжній мед.
  • Важливо, щоб мед був зрілим, тобто відкачаним тільки після того, як бджоли запечатають його воском у стільники. Інакше мед матиме зайву вологу і не зберігатиметься, а бродитиме.
  • Перевірити мед на зрілість просто. Він має «намотуватися» на ложку, а не стікати з неї, як вода. Можна перевірити також за допомогою ножа — мед має стікати з нього рівно, не розриваючись на краплі, а на поверхні меду має утворитися гірка. Остання крапля справжнього меду підтягнеться і «спружинить» назад до ножа.
  • Зберігати мед найкраще за температури 10–12ºС у провітрюваному сухому приміщенні без доступу світла. Під дією прямих сонячних променів у меді окислюються білки, він темніє і розшаровується.
  • Не варто зберігати мед у відкритому посуді (втрачає аромат), поруч з овочами та продуктами, що сильно пахнуть (мед поглине ці запахи).